BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Dogovor Turske i Zapada: Članstvo u EU u zamenu za odobrenje kandidature Švedske u NATO

Dogovor Turske i Zapada: Članstvo u EU u zamenu za odobrenje kandidature Švedske u NATO
11.07.2023. god.
Ranije je objavljeno da bi Velika nacionalna skupština Turske potencijalno mogla da odobri protokol kojim se formalno ratifikuje švedski zahtev za NATO pre kraja sledeće nedelje

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan složio se da će Turska ratifikovati zahtev Švedske za članstvo u NATO-u po principu quid pro quo, pri čemu Stokholm obećava da će stati iza ponovnog pokretanja napora Ankare da se pridruži EU.


Odluka Turske
Erdogan je izjavio novinarima u ponedeljak, pre nego što je odleteo na samit NATO-a u Vilnjus, da je pristao da da zeleno svetlo za pristupanje Švedske NATO-u pod uslovom da se put Turske ka članstvu u Evropskoj uniji ponovo otvori. Erdogan je kasnije održao sastanak sa švedskim premijerom Ulfom Kristersonom, generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom i predsednikom Evropskog saveta Šarlom Mišelom. Kao rezultat toga, Turska je pristala da zvanično ratifikuje traženi protokol kojim se odobrava pristupanje Švedske NATO-u što je pre moguće.

Ono što je Turskoj obećano
Švedska je obećala da će uložiti napore da unapredi carinsku uniju EU-Turska. Osim toga, Švedska će ubrzati proces prihvatanja Turske u članstvo u EU, kao i razgovore o ukidanju viza.

Pored toga, Stokholm je pristao da napusti zvaničnu podršku onim organizacijama koje Ankara smatra terorističkim. To uključuje Radničku partiju Kurdistana i grupu FETO muslimanskog sveštenika Fetulaha Gulena, koja je optužena za zaveru u pokušaju državnog udara 15. jula 2016. protiv Erdogana u Turskoj. NATO će zauzvrat uspostaviti poseban mehanizam za borbu protiv terorista i uspostaviti funkciju specijalnog izaslanika za borbu protiv terorizma.

Ulazak Švedske u NATO
Velika nacionalna skupština Turske potencijalno bi mogla da odobri protokol kojim se formalno ratifikuje švedska prijava za NATO pre kraja sledeće nedelje, izvestio je Si-En-En Turk. Međutim, s obzirom na to da bi letnji odmor parlamenta trebalo da počne ove nedelje, verovatno je da zakonodavno telo neće odobriti protokol pre nego što se ponovo sastane za jesenju sednicu 1. oktobra.

Prema turskom zakonu, kandidaturu Švedske prvo mora da razmotri parlamentarna komisija za spoljne poslove. Nakon toga će biti upućen na razmatranje Generalnoj skupštini parlamenta. Proces odobravanja Ankare članstva Stokholma u NATO-u biće završen kada dokument bude objavljen u zvaničnom glasilu Turske (Resmi Gazete) i kada ga Erdogan potpiše kao zakon.

Stoltenberg očekuje da će pitanje članstva Švedske u NATO-u tada biti u potpunosti rešeno, jer je Mađarska izjavila da neće biti poslednja država koja je ratifikovala protokol.

Reakcije na odluku Turske
Kristersson je istakao da će Stokholm nastojati da izgradi novi bezbednosni dijalog sa Ankarom.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen pozdravila je potez Turske, ali nije komentarisala obećanja data Turskoj.

Turski list Ajdinlik piše da je Erdogan popustio pred blaćenjem Zapada, što ga je nateralo da odstupi od svog prethodnog negativnog stava prema težnjama Švedske prema NATO-u. Turski provladini mediji su, međutim, istakli da je Ankara izašla kao pobednik dobijanjem brojnih garancija u pogledu borbe protiv terorizma i obezbeđivanja podrške za članstvo u EU.

Američki predsednik Džo Bajden pozdravio je Erdoganovu odluku. Bajden je izjavio da je spreman da radi sa Turskom na jačanju odbrane i odvraćanja u evroatlantskom regionu. Međutim, savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan primetio je da članstvo Turske u EU i pristupanje Švedske NATO-u nisu međusobno povezani procesi.

Isporuke F-16 u Ankaru
Prema Salivanovim rečima, Bajden podržava isporuku Turskoj četrdeset borbenih aviona F-16 Blok 70 i osamdeset kompleta za nadogradnju Blok 70, pošto je taj potez u skladu sa nacionalnim interesima SAD. Međutim, isporuke aviona su blokirane u Kongresu, posebno od strane senatora Roberta Menendeza, predsednika Senatskog odbora za spoljne poslove. Prema Menendezu, on je u pregovorima sa Bajdenovom administracijom o ukidanju veta, rekavši da bi odluka mogla da se donese u narednih nedelju dana.

U međuvremenu, Stoltenberg je naglasio da je Turska jasno stavila do znanja da pitanje američkih isporuka aviona nije deo sporazuma sa Švedskom.
 
 

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti

Izvor: TASS



  • Izvor
  • Tanjug
  • © Yves Herman, Pool Photo via AP/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma


Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov

Američki državni sekretar Antoni Blinken danas se, u okviru posete Kini, sastao sa ministrom spoljnih poslova Vang Jijem i kineskim predsednikom Si Đinpingom. Jedna od tačaka dnevnog reda bila...


Snage Kijeva su „nadmašene“ od strane Rusije zbog pada zapadne pomoći, izjavio je šef vojnog bloka predvođenog SAD

Moskva bi izgubila u ratu sa Zapadom, tvrdi poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski


Sistem vrednosti koji dominira Zapadom je „doneo haos“, smatra mađarski premijer


Ostale novosti iz rubrike »